انسان 250 ساله

به مناسبت روز پدر

امیرالمؤمنین

وجود امیرالمؤمنین علیه‌الصلاةوالسلام از جهات متعدد، برای همۀ نسل‌های بشر، در شرایط گوناگون یک درس جاودانه و فراموش‌نشدنی است.

چه در عمل فردی و شخصی خود، در مبارزه‌اش با نفْس، با شیطان، با انگیزه‌های نفسانی و مادی* که این جملات از زبان امیرالمؤمنین در فضای آفرینش و فضای زندگی انسان، همچنان پُرطنین است: «یا دُنیا… غُرّی غَیری»؛ ای جلوه‌های دنیا، ای زیبایی‌های پُرجاذبه، ای هوس‌هایی که قوی‌ترین انسان‌ها را به دام خود می‌کِشید، بروید کس دیگری غیر علی را فریب بدهید؛ علی بزرگ‌تر از این حرف‌هاست، بالاتر از این حرف‌هاست، قوی‌تر از این حرف‌هاست.

چه در محراب عبادتش، چه در مناجاتش، در زهدش، در محو و غرق شدنش در یاد خدا. یکایک انسان‌های بیدار، در لحظه‌لحظۀ زندگی امیرالمؤمنین، در ارتباطش با خدا و معنویت، درس‌های فراموش‌نشدنی پیدا می‌کند.

و باز در بُعد دیگر، در جهادش برای برپاداشتن و به‌پاشدنِ خیمۀ حق و عدالت. اگر شما ملاحظه می‌کنید که امروز مفاهیم حق و عدل و انسانیت و مفاهیمی که برای انسان‌های هوشمند، امروز در دنیا باارزش است، مانده و روزبه‌روز قوی‌تر و راسخ‌تر شده است، به‌خاطر همان مجاهدت‌هاست، به‌خاطر همان فداکاری‌هاست.

بیانات مقام معظّم رهبری در تاریخ: ۱۳۶۹/۱۱/۱۰
کتاب حلقۀ دوم «انسان ۲۵۰ساله»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *