روزنگار

آشنایی با «سیر مطالعاتی صهبا» به مناسبت هفتۀ کتاب و کتاب‌خوانی

نقش‌آفرینی جوانان مؤمن انقلابی در راه تحقق تمدّن نوین اسلامی، مستلزم شناخت درست از مبانی فکری انقلاب اسلامی است. برای تحصیل این شناخت، صهـبا علاقه‌مندانِ به تلاش برای تحقق این آیندۀ روشن را به مطالعۀ چهار کتاب مبنایی از بین محصولات خود دعوت می‌کند؛ به ترتیب کتاب‌های:

1) طرح کلی اندیشۀ اسلامی در قرآن
2) انسان ۲۵۰ساله حلقۀ دوم
3) ولایت و حکومت
4) عهد مشترک

نخستین کتاب به تصریح حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تلاشی بوده برای تبیین پایه‌های فکری یک نظام اسلامی، با استمداد از آیات قرآن کریم. این کتاب مجموعۀ ۲۸ جلسه سخنرانی معظّم‌له در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۵۳ شمسی در مسجد امام حسن مجتبی مشهد مقدس است.

کتاب دوم، بیان و تحلیلی است نو و بدیع از نقش‌آفرینی ائمه اطهار در حفظ و حراست معارف اسلامی و گام‌برداشتن در مسیر تحقق حکومت اسلامی در دوران ۲۵۰سالۀ امامت ائمه معصومین، تا قبل از آغاز غیبت صغریٰ.

در سومین کتاب، با تکیه بر مبانی بیان‌شده در دو کتاب قبل، از ضرورت تشکیل حکومت اسلامی، شاخصه‌های حکومت الهی و کارگزاران آن، و مباحث پیشِ رو در شکل‌گیری حکومت اسلامی در عصر غیبت سخن به میان آمده است.

و کتاب چهارم، با محوریت پیام بسیار مهم مقام معظّم رهبری به مردم در اولین سالگرد رحلت امام خمینی، مروری دارد بر خصوصیات، مواجهات و مقاصد انقلاب اسلامی. این کتاب زمینه‌ساز فهم بهتر محورهای بیانیۀ گام دوم انقلاب اسلامی است.

این پیشنهاد به‌معنای بی‌نیازی از مطالعۀ سایر کتاب‌ها و گفتارها نیست، بلکه در سایر محصولات، رعایت چنین تقدّم و تأخّری را برای درک بهتر مفاهیم، ضروری نمی‌بینیم.

ان‌شاءالله با کمک شــما مخاطـــبان عزیــز این پیشنهاد به گوش تمام نیروهای جبهۀ انقلاب اسلامی برسد و مفید واقع شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *